ingilizce kiz

Türkiye’de ingilizce Neden Az Biliniyor?

Türkiye şüphesiz ki bir çok ülke için büyük bir öneme sahip. Turistler, coğrafi ve kültürel açıdan ülkemize büyük bir ilgi duyuyorlar. Bu sebeple her yıl ülkemizi binlerce turist ziyaret etmekte. Türkiye’de ingilizce neden az biliniyor? sorusunun cevaplarına gelecek olursak;

Maalesef ülkemizde yeterli seviyede ingilizce bilen sayısı çok az olduğu için, farklı ülkelerden gelen ziyaretçilerle iletişim konusunda ciddi problemler yaşıyoruz. Konuşmakta problem yaşadığımız için, ülkemizi ziyaret eden turistler’de iletişim kaynaklı bir çok sorun yaşıyor. Turistler kadar bizler de yabancı bir ülkeyi ziyaret ettiğimizde aynı problemi yaşıyoruz. Bu problemlerin önüne geçebilmek için, günümüzde evrensel bir dil olarak kabul edilen ingilizceyi konuşabilmemiz gerekiyor.

Neden İngilizce Konuşamıyoruz?

Öncelikle eğitim sistemimizde bulunan eksikler bu durumu daha da kötü hale getiriyor. Günümüzde üniversite mezunları bile yeterli seviyede ingilizce konuşamıyor. Okul hayatları boyunca ingilizce dersi almış kişilerin çoğu üniversiteyi bitirdikten sonra, özel kursa giderek veya özel ders alarak ingilizceyi öğrenebiliyor.

İngilizce, konuşarak hızlı ve daha iyi öğrenilebilen bir dil. Ülkemizde ise konuşarak değil dil bilgisi ile öğretiliyor. Diğer bir konu ise konuşmaktan çekinmemiz veya mükemmel konuşana kadar hiç bir şey söylemememiz. Kelimelerin telaffuzunu yanlış kullandığımız da utanıyoruz ve bir daha konuşmak istemiyoruz. Unutmamak gerekir ki “insan hata yaptıkça, daha iyi öğrenir”.
Hata tecrübe etmek demektir ve tecrübe kalıcıdır. Bu sebeple konuşmaktan çekinmememiz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir :  Hayatımızı Değiştirmek için 8 Pratik Yol

İngilizce seviyemizi yükseltmek için bir çok alternatif yöntem bulunmakta. Bunlardan birkaçına değinecek olursak;

Roman veya Kısa Hikayeler Okuyun

ingilizce neden az biliniyor

İnternet üzerinden kolayca seviyenize göre e-kitap bulabilirsiniz veya Kitap satış noktalarından eğitici romanlardan satın alabilirsiniz. Aynı kitabı tekrar okumak size kelime öğrenmenin yanı sıra cümle kurmayı da öğretir. Telefonlarınızdan kolay bir şekilde ingilizce hikayeler okuyabilirsiniz. Android ve İos için örnek verdiğim uygulamaları aşağıdan indirebilirsiniz.

  • Android için, 1000 English Stories adlı uygulamayı indirmek için Tıklayın
  • İos için, English Stories Offline adlı uygulamayı indirmek için Tıklayın

Yabancı Dizi veya Film İzleyin

Ülkemizde Netflix yaygınlaştıktan sonra şüphesiz ki yabancı dizi izleme sayısı da artış gösterdi. İngilizcenizi geliştirmek için yabancı dizi veya film izlemek etkili bir yöntem olacaktır. Yabancı dizi veya film izlerken; ilk izlemenizde altyazılı, İkinci izlemenizde ise altyazısız izlemelisiniz. Altyazısız izlemeniz, konuşmalara odaklanmanızı sağlayarak kelimelerin doğru telaffuz edilişlerini öğrenmenizi sağlar. Bir film veya diziyi iki defa izlemek her ne kadar sıkıcı olsa da, bu uygulama ile gerçekten başarı sağlayabilirsiniz.

Ek Olarak, izlemenizi tavsiye edeceğim The Originals dizisi için hazırlamış olduğum THE ORİGİNALS İLE ÖĞRENDİĞİMİZ 5 MÜKEMMEL ŞARKI başlıklı yazıma da göz atmanızı öneririm.

Her Gün Pratik Yapın

Haftada birkaç saat ingilizce öğrenmek, gerçek bir ilerleme kaydetmek için yeterli olmayabilir. İngilizcenizi hızla geliştirmenin en iyi yolu, her gün kısa bir zaman harcayarak pratik yapmaktır. Her çalıştığınızda, söylemekte zorluk çektiğiniz kelimelere odaklanın ve akıcı bir şekilde söylemeye çalışın. Zor olanı yenmeniz işinizi daha da kolaylaştıracaktır. İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmak istiyorsanız, ingilizceyi günlük yaşamınızın önemli bir parçası haline getirmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir :  Aşık Olmak Neleri Değiştirir? Faydaları Neler?

İngilizce Düşünün

Doğru yöntemler, başarısızlığı ortadan kaldırır. İngilizce’de, her dil gibi düşünerek öğrenilmelidir. İngilizce düşünmeyi örnekle açıklamak gerekirse, “elma” kelimesini ingilice olarak söylemek istediğinizi varsayalım. Şu anda muhtemelen türkçe olarak elma kelimesini düşünüp, daha sonra apple diyorsunuz. Yani kafanızda çeviri işlemi gerçekleştiriyorsunuz. Bu ingilizce öğrenmek için kesinlikle doğru bir yöntem değil. Bunun yerine, bir elmanın resmini hayal etmeye çalışın ve sonra ismini apple olarak düşünün.

Konuşmaları zihinsel olarak çevirmeyi bıraktığınızda, ingilizce konuşmanız daha akıcı olur.

İngilizce Konuşmaya Çalışın

İngilizce konuşarak daha etkili bir şekilde öğrenilir. Bunun için ingilizce konuşan birilerinden yardım alabilir veya internet üzerinden yabancı arkadaşlar edinip konuşma pratiği yapabilirsiniz. Fakat böyle bir imkan sağlayamıyorsanız ayna karşısında pratik yapmanız da konuşma açısından bir nebze olsa da sizin için faydalı olacaktır.

Telaffuzu ile öğrendiğiniz kelimeleri, ayna karşısında cümle içerisinde tekrarlayabilirsiniz. Tiyatro oyuncuları bu şekilde tratlarını ezberlemekte. Her gün bir kaç dakikanızı ayırırsanız konuşmanızı geliştirebilirsiniz.

Mobil Uygulamalardan Yardım Alın

Neredeyse akıllı telefonu olmayan kalmadı. Play Store ve App Store Üzerinde, ingilizce öğrenmenize katkı sağlayacak bir çok uygulama ve oyun bulunmakta. Kişisel tercihinize göre istediğiniz uygulamayı rahatlıkla indirebilirsiniz. Bu tip uygulamalar kelime ve gramer bilginizi geliştirmenize yardımcı olur.

Bu uygulamaların içerisinde maalesef yarardan çok zarar sağlayan uygulamalar da bulunmakta. Uygulamaları indirmeden önce dikkatli olmalısınız. İndirmek istediğiniz uygulamanın ilk önce yorumlarına göz atmayı unutmayın. Tercihiniz daha olumlu yorumlar içeren uygulamalar olsun.

Bu yazımızda Türkiye’de ingilizce neden az biliniyor? sorusunu cevaplamaya çalıştık. Eğer sizler de ingilizce neden az biliniyor? konusu hakkında görüşlerinizi belirtmek isterseniz, yorum yapmaktan çekinmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz