nomofobi

Telefonsuz Kalma Korkusu

Telefonsuz kalma korkusu. Bilimsel adı ile Nomophobia (Nomofobi). Kısaca kapsama alanı dışında kalma korkusu olarak tanımlayabileceğimiz nomofobi, çağımızda hayatımıza giren yeni bir hastalık türü oldu.

Sosyal medya, yaygınlaşmasıyla beraber hayatımızı önemli ölçüde etkiler hale geldi. Çoğu sosyal medya kullanıcısı cep telefonlarına su ve yemekten daha fazla önem vermeye başladı. Durum böyleyken, Cep telefonlarının şarjı bitmesi veya kaybolması durumunda kullanıcılar, kendilerini yalnız hissediyorlar ve psikolojik olarak çaresizlik sendromu ile beraber telefonsuz kalma korkusu yaşıyorlar.

Nomofobi hastalığına yakalanan kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu, (sadece zaman geçirebilmek için) telefonlarının tuş kilidini açıp baktıktan sonra telefonlarını tekrar kilitliyor. Eğer sizde bu şekilde davranıyorsanız nomofobi hastası olabilirsiniz. Bu işlemi nomofobi hastalığına yakalanmış kişilerin gün de en az 50 kere yaptığı tahmin ediliyor.

NomophobiaNomofobi kullanıcılar tarafından en sevdikleri cihazlardan ayrılma korkusu anlamına gelir.

Günümüzde insanlar arasında yüz yüze iletişim giderek azalmaya başladı. İnsanlar artık yüz yüze değil, (İnstagram, Twitter, Facebook) gibi uygulamalarla iletişim kurmayı tercih ediyor. İletişimin daha çok internet üzerinden yapılıyor olması cep telefonlarına daha fazla bağlanmamızı sağladı. Bu bağımlılık dikkat edilmediği sürece ciddi sayılabilecek kazalar geçirmenize sebep olabilir. Psikolojik bir rahatsızlık olan Nomofobi, bilgisayar veya telefondan uzak kalındığı takdirde güçlü rahatsızlık, anksiyete, öfke ve diğer kötü duygulara neden olabiliyor. Bazı durumlarda mide bulantısı, baş ağrısı, terleme gibi fiziksel semptomları da neden olabiliyor.

İlginizi Çekebilir :  Hayatımızı Değiştirmek için 8 Pratik Yol

Cep Telefonu Kaza Riskini Artıyor

Telefonsuz kalma korkusu oluşan kullanıcılar, telefon veya tabletlerine çok fazla odaklandıkları için çevreyi çok nadir gözlemlerler. Cep telefonu ile selfie çekmek isteyen veya trafikte telefona bakarak ilerleyen kişiler, önlerine çıkan engellerin farkına varmadıkları için kaza ve ölüm tehlikesi atlatıyorlar. Gündemi takip eden herkesin bileceği gibi bu şekilde maalesef hayatını kaybeden insanların sayısı günden güne artış göstermekte.

Nomofobi Belirtileri Nelerdir?

Evinizden çıktıktan sonra, telefonunuzun batarya seviyesinin çok düşük olup olmadığını kontrol etmeniz. Şarj cihazı, priz bulamama veya pil süresi hakkında endişelenmeye başlamanız, iletişimsiz kalma sıkıntısının en küçük belirtilerindendir. iletişimsiz kalma korkusu ile, rahatsızlık veya üzerinizde gereksiz bir baskı hissediyorsanız, çeşitli şekillerde ortaya çıkan Nomophobia semptomlarına sahip olabilirsiniz. Öfkeli, tedirgin, kırgın, sabırsız ve üzüntülü hissediyor olmanız nomofobi hastalığına yakalandığınızı gösteriyor olabilir. Diğer belirtiler ise şu şekilde;

  • Kendinizi iyi hissetmediğinizde cep telefonunuzu kullanıyorsanız,
  • Cep telefonunuz olmadığında kendinizi stres altında hissediyorsanız,
  • Cep telefonunuza çok fazla zaman harcayarak aile, sosyal yaşam ve hatta iş yerinizdeki çalışmalarınızı aksatıyorsanız,
  • Cihazdan uzaklaştığınızda fiziksel ve duygusal rahatsızlık yaşıyorsanız,
  • Cep telefonunuza harcadığınız zaman nedeniyle uyku problemleri yaşıyorsanız,
    Nomofobi hastası olabilirsiniz.

Nomofobi atağı yaşarken, başkasının telefonunu kullanmanız bu durumu hafifletebilir, ancak burada en kötü senaryoyu hayal etmemiz gerekirse, hiç bir şekilde erişim olmaması nomofobinin daha da şiddetlenmesini sağlayabilir. Halihazırda bağımlı olduğumuz sosyal ağlar, müzik, gps, oyunlar ve uygulamalara olan erişimin kesilmesini düşünmek bile, bizlere yoksunluk duygusunu yaşatıyor ve potansiyel nomofobi hastası olabileceğimizi gösteriyor.

İlginizi Çekebilir :  İlham Getiren ve Yaratıcılığı Arttıran 5 Yöntem

Nomofobiden kaçınmak için ne yapmalıyız?

Telefonsuz Kalma Korkusu

Nomofobi bağımlılığından kurtulmak sizin elinizde. Öncelikle tüm zamanınızı teknoloji ürünlerine ayırmak yerine aileniz ve arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirmelisiniz. Mümkün oldukça yüz yüze iletişimi tercih etmek nomofobi riskinden uzaklaşmanızı sağlar. Bağımlı olduğunuz oyunları belirli aralıklarla oynayabilirsiniz. Cep telefonlarınızda harcadığınız zamanı azaltmaya çalışın ve açık hava etkinlikleri, arkadaşlarınızla buluşma, spor, yürüyüş gibi sağlıklı alışkanlıklara yönelmeye çalışmalısınız.

Telefonunuzun Kullanım Süresini Ayarlayın

Android Pie işletim sistemine sahipseniz, Google tarafından kullanıma sunulan beta aşamasındaki Dijital Denge uygulaması ile, uygulamalarınıza kullanım limitleri uygulayabilirsiniz.

Dijital Denge Uygulamasını İndirmek İçin Tıklayın

İos 12 ve üzeri işletim sistemine sahip bir cihaz kullanıyorsanız, Ekran süreleri ayarları ile uygulamalarınıza kullanım limiti koyabilirsiniz.

Ekran Süresini Kullanmak için;
Ayarlar – Ekran Süresi – Uygulama Sınırları kısmına giderek, istediğiniz uygulaya kullanım limiti koyabilirsiniz.

Sonuç

Nomofobi psikolojik bir rahatsızlıktır. Teknoloji hayatımıza her ne kadar yarar sağlasa da zararlı yönleri de bulunmaktadır. Ünü bir atasözümüz de söylendiği gibi “Azı karar, çoğu zarar”. Yaptığımız işin ne o olduğu önemli değil. Yeteri kadarına sahip olmalıyız. Fazlasına sahip olacağımız her şey bizi tüketir. Telefonsuz kalma korkusu yaşamamanız için, yeterli seviyede elektronik aletleri kullanmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca, İŞ YERİNDE MUTLU OLMAK İÇİN SADECE KENDİNİZ OLUN adlı yazıma da göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz