skywatch kisa film bilimkurgu short movie

Pixar çalışanı Colin Levy’den harika bir kısa film Skywatch

Bilim kurgu ve gerilim filmlerinin bağımsız yapımcısı Colin Levy’i Pixar Animation Studios’taki işini bırakıp, geliştirmekte olduğu kısa film Skywatch’a odaklandı ve izlemesi aşırı keyif veren bu harika kısa filmi ortaya çıkardı.

Kısa filmde en çok dikkat çeken detay tahmin edebileceğiniz gibi yeni nesil kargo sistemini oluyor. Daha önce Amazon firmasında “Prime Air” ile görmüş olduğumuz, drone ile kargo teslimatını Skywatch kısa filminde çok daha ileri bir seviyede görüyoruz.

Evin bir bölümüne kurulan NexPort isimli bir çeşit süper kargo bilgisayarı ile, istenilen ürünün veya yiyeceğin şiparişi verebiliyor. Şipariş onaylandıktan kısa bir süre sonra drone ile teslimat süreci başlıyor. Drone teslimat adresine hızlıca ulaşıyor. Kargolanan ürün, drone tarafından teslimat yapılacak evin çatısındaki teslimat tüneline bırakıyor. Ardından, evin içerisinde kurulu olan süper kargo bilgisayarı, teslimat tüneline bırakılan ürünü kendi kanalına çekiyor. Sipariş verilen ürünün alınabilmesi için geniş bir ünite barındıran süper kargo bilgisayarı, siparişin rahatlıkla alınmasına imkan sağlıyor.

Skywatch Kısa Filmi Özet

Gelecekte gelişen kargo sistemi ile, ürünler kısa bir sürede drone vasıtası ile belirtilen adrese teslim edilmektedir. İki genç (Mike ve Saun) bu sistemi hacklemeye karar verirler. Sistemi hacklemeyi başaran gençler, insanlara o an ihtiyacı olabileceği ürünleri gönderip şaşırtmayı amaçlamaktadır. Son olarak Mr. Miller’a ürün gönderilirken arızalanan drone apartmanın çatısına düşer.

İlginizi Çekebilir :  The Originals ile Öğrendiğimiz 5 Mükemmel Şarkı

Donanım arızası veya yazdıkları zararlı koddan dolayı düştüğünü farkeden gençler, apartmanın çatısına çıkarak dronun yanına giderler, Dronu tamir etmek isteyen Mike sistemde yeni bir bölüm keşfeder “Osprey projesini başlat”. Mike pojeyi başlatma tuşuna bastıktan sonra, drone saldırı moduna geçer. Saldırıdan saklanan Mike ve Saun dronu kapatmaya çalışır, Mike dronu başarılı bir şekilde kapatır ama beklemedikleri bir anda karşılarına başka bir drone çıkar ve “NexPort Şirketinin Hizmet Şartları Sözleşmesini İhlal Eiyorsunuz. Lütfen bulunduğunuz yerde kalın ve birileri size yardım etmeye gelene kadar yerinizden ayrılmayın.” uyarısını yapar.

Mike ve Saun kaçmaya başlar ve dorone arkalarından ateş eder. Saun takılıp düşer ve Mike’ın elinden bir şey gelmez. Büyük bir drone Saun’u alıp götürür. Mike telaşla eve gider. Bu sırada süper kargo bilgisayarında “gökyüzünü izle” yazdıktan sonra sis bombalarından kurtulmasını sağlayacak bir maske görünür. Maskeyi alan Mike yüzüne taktıktan sonra dışarıya çıkar ve annesini arar. Annesine ulaşamayan Mike sesli not bırakır. Bu esnada etrafını dronlar sarmaya başlar. Dronlardan biri “Kendi güvenliğiniz için bulunduğunuz yerden ayrılmayın. Dolandırıcılık tespiti bölümümüzden bir üye kısa süre içerisinde yanınızda olacaktır.” uyarısı yapılır. Dronlar sis bombası attıktan sonra bir kamyon gelir kamyonun içerisinden çıkan iki kişi Mike’ı kurtarır ve Mike’ı oradan uzaklaştırlar.

İlginizi Çekebilir :  İngilizce Konuşmak İçin Yapılması Gerekenler

Skywatch Kısa Filmi Kamera Arkası Görüntüleri

Filmin kamera arkası görüntülerinde gerçekten büyük bir emek harcandığını görebiliyoruz. Colin Levy bu kısa filmi yapabilmek için 6 yıl boyunca tüm detaylarına kadar gece gündüz çalışmış.

Drone ile Kargo

Skywatch isimli kısa film bize gerçekten de gelecekteki e-ticaret sitelerinin ve kargo firmalarının gelmiş olduğu aşamayı gösteriyor olabilir. Aşağıda izleyebileceğiniz Amazon Prime Air’e ve UPS Launches’e Google Wing’e ait videolarda gördüğümüz gibi, şimdiden birçok kargo firması bu konu hakkında çalışmaya başlamış durumda.

Dronlar çok kısa bir sürede hayatımıza girdiler. Bu kadar kısa sürede bir çok alanda kullanılan dronların, Skywatch kısa filmdeki gibi kullanım tarzı bizim için çok şaşırtıcı olmayacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir çok firmanın bu konu üzerinde çalışmaya başlaması bizim için bir işaret olabilir.

Skywatch kısa filminde gördüklerimiz bizi inanılmaz derecede etkiledi. Gişe rekorları kıran herhangi bir Hollywood filmi kadar muazzam. Kısa filmin altındaki yorumlardan da anlayabileceğimiz üzere herkes bu kısa filmin film yapılmasını istiyor. Görünen o ki Skywatch’ın film olma olasılığı çok yüksek.

Ülkemiz için gelişen teknolojilere uyum sağlamamız gerekiyor. Bu tip projelerin ülkemizde de yaygınlaşmasını ve hayata geçmesi toplumumuz için çok yararlı olabilir. Umarız ülkemiz de bu konuda yatırımlar görebiliriz.

Amazon Prime Drone ile Kargo

UPS Launches Drone ile Kargo

Google Wing Drone ile Kargo

Ayrıca THE WİTCHER NETFLİX DİZİSİ İÇİN SON GELİŞMELER adlı yazıma da göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz