siyah giyme faydaları

Siyah Giymenin Faydaları

“Öncelikle, bu yazı tavsiye niteliğinde değildir. Sadece siyah giyen bireylerin görüşlerini anlatmaktadır. “

Siyah çok popüler bir renktir. Diğer tüm renklere kolayca uyum sağladığı için kişinin şık görünmesine yardımcı olur. Giyinmenin en kolay, en şık, en kusursuz yoludur. Siyah deri ceketlerin, siyah pantolonların, siyah gömleklerin ve siyah ayakkabıların asla modası geçmez.

Fakat, bazı kişiler için, siyah matem rengidir. Hatta siyah giydiğimiz zaman “Cenazeye mi gidiyorsun?” diye sorarlar. Buna aldırış etmememiz gerekiyor. Emin olun ki siyah giymenin pozitif yönleri, negatif yönlerinden çok daha fazla. Ayrıca, Danimarka ve İsveç gibi dünyanın bazı yerlerinde en çok tercih edilen renk siyahtır.

Neden Siyah Giymeyi Düşünmeliyiz?

Siyah giymenin faydalarını anlatmadan önce, psikolojik kimlik konusuna girmek istiyorum. Hepimizin başkalarına yansıtmaya çalıştığı belirli psikolojik kimlikleri var. Detaylı açıklamak gerekirse; yaptığımız, satın aldığımız veya giydiğimiz her şey kimliğimizi başkalarına yansıtmak içindir.

Hepimiz birden fazla kimliğe sahibiz, ama genellikle en çok sevdiğimiz kimliklerimizi başkalarına yansıtmaya çalışırız. Araba satın alırken, telefon satın alırken veya belirli bir renk giyerken psilolojik kimliğimize göre hareket ederiz.

Neden Bazı İnsanlar Sadece Siyah Giyerler?

  • Ciddiyeti Severler: Siyah giyen kişiler genellikle çok ciddi ve güvenilir insanlardır. Bu kişiler sadece ciddi değil, aynı zamanda başkaları tarafından da doğru algılanmak isterler. Başkalarına tam olarak ne istediklerini bildiklerini göstermek için siyah giyerler.
  • Ne İstediklerini Bilirler: Siyah giyen insanlar genellikle ne istediklerini çok iyi bilirler ve başkalarının da onları bu şekilde görmelerini isterler.
  • Güçlü Gözükmeye Önem Verirler: Güçlü gözükmek isteyen kişiler genellikle siyah giyerler. Bu kişiler, güçlü ve yetkili olma imajını başkalarına yansıtmak isterler.
  • Oldukları Gibi Görünmek İsterler: Siyah renk, açık tonlu renkleri daha net görmemizi sağlar. Bu nedenle birçok insan siyah giydiklerinde kendilerini daha net bir şekilde gösterdiklerini düşünürler
İlginizi Çekebilir :  İş Yerinde Mutlu Olmak için Sadece Kendiniz Olun

Bazı İnsanlar Neden Sürekli Siyah Giyer?

Günümüzde birçok insan siyah ve koyu mavi dışında, neredeyse başka renk bir kıyafet giymiyor. Bunun en büyük nedeni siyah giymeyi alışkanlık haline getirmemiz denilebilir. Siyah giymeyi alışkanlık haline getirmek, diğer renklerin bizi çekici göstermediğine inanmamızı sağlar. Diğer bir deyişle siyah giymek; kendimizde hoşlandığımız en iyi kısımları başkalarına yansıtmamızda bize yardımcı oluyor.

Neden Siyah?

Siyah rengin pozitif yönlerinin negatif yönlerine göre daha fazla olduğunu söylemiştik. Şimdi gelelim siyah giymenin faydalarına;

Siyah Her Cilt Tonuna ve Saç Rengine Uyum Sağlar

Siyah Giymenin Faydaları Neden Siyah?

Siyah giymenin faydaları arasında belki de en önemlisi, siyah; sarışın, kızıl veya siyah tüm saç renkleriyle uyumludur. Tüm cilt tonları ile de uyum içinde olan siyah renk ile istediğiniz kombini yapabilirsiniz.

Lekelerle Başa Çıkmanın Etkili Çözümü, Siyah Giymek

Her ne kadar siyah kıyafetler moral bozucu ve olumsuz olarak algılansa da siyah giymenin faydaları çok fazladır. Siyah renk, çoğu lekede kamuflaj görevi görür. Siyah gömleğinin üzerine vişne suyu mu döktün? Endişelenme, kimse dikkatli bakmadığı sürece göremez. Hamburger yerken yanlışlıkla üzerine yağ mı damladı? Çok büyük bir problem değil, eve gidene kadar rahatlıkla idare edebilirsin.

Fakat bu olayların beyaz renk giydiğimiz de başımıza geldiğini düşünün. Muhtemelen yeni bir şey satın almamız veya eve dönmemiz gerekebilir. İnsanların sevimsiz bir şekilde bakmaları da bonus olur.

İlginizi Çekebilir :  Gitar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli 6 Püf Nokta

Ama siyah giydiğimizde bu endişelere kapılmamıza gerek kalmaz. Siyahın kapatıcı etkisi bu tür durumlarla savaşmamız da bize yardımcı olacaktır.

Yine Aynı Kıyafeti mi Giyiyorsun?

Günümüzde, kıyafet fiyatları her geçen gün artmakta. Maddi açıdan zorluk çekiyorsanız veya düşük bir gelire sahipseniz, kıyafet almakta zorlanmanız kaçınılmaz. Bu tip durumlarda siyah renk yine kurtarıcınız olabilir. “Bütün kıyafetlerin aynı gözüküyorsa, kim dünkü tişörtü giydiğini anlayabilir ki?”

Ne Giyeceğini Düşünmek Zorunda Kalmazsınız

“Cem Yılmaz’ın dolabını düşünün. Tüm tişörtler ve pantolonlar muhtemelen siyahtır.”

Aynı renk kıyafetleriniz varsa, kıyafet seçimi konusunda asla endişelenmenize gerek kalmaz. Aynı renk kıyafetler, zihninizi temizler, kıyafet seçmek için vakit kaybettirmez ve günün büyük bir stresini ortadan kaldırır.

Yaşanabilecek Tüm Durumlar İçin Hazır Olmanızı Sağlar

İlk buluşma, iş görüşmesi ve tabii ki cenaze? Siz anladınız 😊

Siyah Giyinmek Zayıf Gösterir mi?

Siyah rengin kapatıcı bir etkisi olmasından dolayı, daha zayıf gösterir.
Siyah giymenin faydaları arasında en çok tercih edilen sebeplerden biridir. Bu sebeple kilolu kişiler siyah giyinmeye özen gösterirler. Tamamen siyah bir kıyafet, daha uzun ve ince görünümlü bir yanılsama yaratarak son derece şık görünmenizi sağlayabilir.

Özet

Siyah giymek, çoğu kişinin düşündüğü gibi tamamen olumsuzluğu yansıtmaz. Siyah giymenin faydaları ve pozitif yönleri negatif yönlerine göre daha fazladır. Karmaşadan kurtulmamızı sağlar ve her renk ile kolayca uyum sağlayabilir.

Hayatımızda ki bir çok konuda herkesin kendisine ait zevkleri bulunmaktadır. Bildiğimiz gibi, zevkler ve renkler tartışılmaz. Siyah Giymenin Faydaları Neden Siyah? adlı yazımı beğendiyseniz ve hayatınızda değişiklik yapmak istiyorsanız Bu Makaleme göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz