Yerinde Mutlu Olmak

İş Yerinde Mutlu olmak için Ne Yapmak Gerekiyor?

Çalışanların iş yerindeki davranışlarını incelersek, iş yerinde olduğu gibi görünen kişilerin hayatlarında genel olarak mutlu olduklarını görürüz. Kendisi gibi olan kişiler, rahatça iletişim kurmada başarılı olur ve negatif düşüncelerini konuşarak çözebilirler. “Mutlu olmak için, doğal davranmamız gerekiyor”.
Ayrıca, iş yerinizde doğal davranmanız daha sağlıklı ve üretken olmanızı sağlar.

İş yerinizde mutlu olmak için öncelikle, Günlük hayatınızda, evinizde olduğunuz gibi davranmanız gerekiyor. Rahat olun, sanki evinizde çalışıyormuş gibi düşünün ve gereksiz yere kendinizi baskı altına sokmayın. Ayrıca, iş veren (Patron) korkunuzu yenmeniz gerekiyor. Unutmamalısınız ki patronunuz da sizin gibi sıradan bir insan.

Ayrıca işinizde iyi olduğunuzu düşünüyorsanız sürekli kendinizi ispatlama yarışı içerisine girmemelisiniz. Sürekli kendinizi göstermeye çalışmanız iş veren tarafında olumsuz düşüncelere sebep olacaktır. Sahilde parıldayan bir elmas düşünün, etrafında bulunan sayısız kum tanelerine rağmen mutlaka fark edilir. Yaptığınız işte gerçekten başarılıysanız ve konumunuzda gerçekten profesyonel olduğunuzu düşünüyorsanız; Kumsaldaki elmas gibisinizdir. O parıltı mutlaka fark edilecektir.

Planlı Çalışın ve Dışarıdan Çok Fazla Müdahaleye İzin Vermeyin

İş Yerinde Mutlu Olmak için

İş yerinizde mutlu olmak için planlama yaparak çalışın ve kendi prensiplerinizi oluşturun. Gerekmedikçe kimseye prensiplerinizi çiğnetmeyin. Çalışmalarınıza dışarıdan çok fazla müdahale olursa hatalı olması kaçınılmazdır. Genelde ülkemizde, bir çok iş veren yeni aldığı personelin işi tam olarak bilmediğini düşünür ve her aşamada yönlendirme gereksinimi duyar. Bu problem, çoğu kişinin öz geçmişini doğru doldurmamasından kaynaklanıyor. İşveren, daha önce yaşadığı talihsiz durumları maalesef yeni personeline yansıtıyor.

İlginizi Çekebilir :  İlham Getiren ve Yaratıcılığı Arttıran 5 Yöntem

İşverenler bu tür durumlarla karşılaştıktan sonra, yeni aldığı personele daha dikkatli yaklaşıyor. Siz bütün bunlara rağmen işe başlamadan önce kesinlikle açık sözlü olun, kendinizi detaylı ve doğru bir şekilde anlatın. Öz geçmişinize yapamadığınız veya tam olarak iyi olmadığınız yeteneklerinizi eklemeyin. Herhangi bir konuda açıklama yaparken lafı dolandırmak yerine kısa ve açıklayıcı cümleler kullanın. Açık sözlü olmanız size zarar değil, yarar sağlar. Ayrıca iş görüşmeleri iş yerinde kendinize sağlayacağınız alan için büyük önem taşımaktadır. Dış görünüşünüz (kıyafet) ve diksiyonunuz belirleyici sebeplerdendir.

Mutlu Olmayı Seçmek Sizin Elinizde

Mutlu olmak çoğunlukla bir seçimdir. İş yerinde mutlu olmak için, seçmekte sizin elinizde. Kulağa basit gelebilir, ama eyleme koymak genellikle bizlere zor geliyor. Hepimiz dünyanın eni iyi işverenine sahip olmak istiyoruz, ama işimizi tam anlamıyla iyi yapabiliyor muyuz?

İş yerinizde mutlu olmak için, işiniz hakkında olumlu düşünün. İşinizle ilgili zevk aldığınız konular üzerinde durun. Olumsuz insanlardan ve dedikodulardan kaçının. Negatif insanlar üzerinizde derin bir olumsuzluk etkisi oluşturur. Negatif düşünen kişilerin sizleri yıkmasına izin vermeyin. Beğendiğiniz iş arkadaşlarınızı bulun ve zamanınızı onlarla birlikte geçirin. İş yerinizdeki seçimlerinizde dikkatli davrandığınız taktirde, iş yerinizde daha mutlu olursunuz.

Severek Yaptığınız İşe Odaklanın

Mevcut işinizi sevmek için kendinize bir odak noktası bulmalısınız. Becerilerinize ve ilgi alanlarınıza bir göz atın ve her gün yapmanın tadını çıkarabileceğiniz bir odak noktası bulun. Her gün sevdiğiniz bir şey yaparsanız, mevcut işinizi sevebilirsiniz. Bu yöntemi günlük rutinde yaptığınız her şeyde uygulayabilirsiniz. Bu yöntem sizi bir nebze de olsa iş yerinizde mutlu olmak için bir adım daha atmanızı sağlar.

İlginizi Çekebilir :  Aşık Olmak Neleri Değiştirir? Faydaları Neler?

Sadece Yapabileceğiniz İşlere “Yapabilirim” Demesini Bilin

İş yerinizde mutsuz olmanızı sağlayacak en ciddi sebeplerinden biri, ekstra görev aldıktan sonra verilen görevi zamanında yapamamaktır. Birçok çalışan, verilen görevi zamanında yerine getirememekten endişelendiği için bahaneler üretiyor.

Bu tip görevlerle başa çıkmak için, planlama sistemi oluşturmalısınız. Vaktiniz yoksa gereksiz yere gönüllü olmayın. İş yükünüz mevcut zaman ve enerjinizi aşıyorsa, iş verenden yardım ve kaynak istemek için kapsamlı bir plan yapın. Mutlu olmak için işvereniniz ile uyum içerisinde çalışmalısınız.

Yaratıcı Düşünün ve Fikirlerinizle Farkınızı Gösterin

İş yerinizde mutlu olmak için en önemli etkenlerden bir tanesi farkınızı göstermeniz. Farkınızı gösterebilmeniz için creative (kreatif, yaratıcı) düşünebilmemiz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse; Bir ürünün her zaman olduğu gibi olması, ürünün standart düzeyde pazarlanması için yeterlidir. Fakat kreatif düşünce ile daha etkili bir ürün geliştirmek standart düzeyin üzerine çıkmak demektir. Daha kullanışlı ve farklı tasarım, pazarlamada daha kolaylık sağlar ve ürünü daha geniş kitlelere ulaştırır. Ayrıca Behance üzerinden sanatçıların üretmiş olduğu Yaratıcı çalışmalara göz atabilirsiniz.

İş yerinizde mutlu olmak için, yaratıcı düşünerek problemlerin üstesinden gelmeniz, sizin daha üretken olmanızı ve farklı olduğunuzu göstermenizi sağlar. İLHAM GETİREN VE YARATICILIĞI ARTTIRAN 5 YÖNTEM adlı yazımı incelerseniz, bu konu hakkında daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz