Akıcı Derecede İngilizce Konuşmak için ne yapmak gerekir?

ingilizce konusmak icin yapilmasi gerekenler netve

Bu yazımızda, sizlere düzgün ve akıcı bir biçimde ingilizce konuşmak için uygulamanız gereken yöntemlerden bahsedeceğim. Eğer gerçekten akıcı ingilizce konuşmak istiyorsanız, bu yazıyı dikkatlice okumanızı ve gerekli yöntemleri uygulamanızı tavsiye ediyorum.

Akıcı Derecede İngilizce Konuşmak İçin Neler Yapmalıyım?

Günümüzde ingilizce konuşmak iş ve eğitim hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Bir çok iş yeri ve okul kabul şartları arasına akıcı derecede ingilizce konuşmayı ekledi. Bazı durumlarda, başvurduğumuz pozisyon için yeterli seviyede olsak bile ingilizce konuşamadığımız için istediğimiz firmalarda işe başlayamıyoruz. Bu nedenle artık ingilizce konuşmak, bir çok kişi için önemli bir ihtiyaç haline geldi.

Akıcı derecede ingilizce konuşmak için doğru yöntemleri uygulamanız gerekiyor. Unutmamamız gerekiyor ki, temeli zayıf veya hatalı olan bir bina en ufak sarsıntıda yıkılabilir. Kimse o binada yaşamak istemez. İngilizce de bire bir bu örneğe benziyor. Eğer ingilizce kelimelerin düzgün telaffuzlarını öğrenmezseniz veya kendinize bir aksan belirlemezseniz, söylemek istediklerinizi karşı tarafa etkili bir şekilde anlatamazsınız. Siz her ne kadar düzgün konuştuğunuzu düşünseniz de, ana dili ingilizce olan insanlar maalesef sizin söylediklerinizden hiçbir şey anlayamayabilir.

Bu yüzden bazı kişiler ingilizce temel altyapıya sahip olmasına rağmen iletişimde ciddi problemler yaşarlar. Bu yazımızda, bu tip durumlarla başa çıkabilmeniz için, kolay çalışabileceğiniz ingilizce öğrenme aşamalarını hazırladım.

İlk kuralımız kendinize güvenmekten asla vazgeçmeyin! Biliyorum ki bu tavsiye yazısını okuyor olmanız bile, düzgün ve istikrarlı çalışarak kolayca ingilizce öğrenebileceğinizi gösteriyor.

İngilizce Aksanları Nelerdir?

İngilizce bir çok ülkede kullanılan bir dil olduğu için birden fazla aksana sahiptir.

İngilizce’de en çok kullanılan aksanların ilk ikisi, UK İngiliz Aksanı ve US Amerikan Aksanı‘dır.

Amacımız ingilizceyi düzgün telaffuz etmek olduğu için bu aksanlardan birine odaklanmanızı öneriyorum. Bu iki aksan arasında telaffuz farkları ve hatta kelime farkları da bulunmakta ama bu durum bizim için çok fazla bir sorun teşkil etmemekte. Seçtiğiniz ingilizce aksanını öğrenirken, diğer aksanın da telaffuz şekillerini dinlemeniz sizin için yeterli olacaktır. İngilizce telaffuz geliştirmek sanıldığının aksine zor bir süreç değil tamamen kişinin çalışma şekline ve sıklığına bağlıdır.

İngilizce Aksan Nasıl Geliştirilir?

Cambridge Sözlük ile istediğiniz kelimenin telaffuzunu her iki aksanda da sesli olarak dinleyebilirsiniz. Ayrıca Cambridge Sözlük üzerinde arattığınız kelimenin hemen altında örnek cümleler bulunduğunu da görebilirsiniz. Örnekleri de inceleyerek, kelimenin kullanım alanlarını doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Herhangi bir kursa gitmeden evde ingilizce aksan geliştirme çalışmaları yapabilmeniz için, tercih ettiğiniz aksana ait videoları youtube üzerinden rahatlıkla bulabilmeniz mümkün. Ayrıca diziler ile de rahatlıkla aksanınızı geliştirebilirsiniz.

Tabi ki aksan geliştirmek sanıldığı kadar kolay bir durum değil. Özellikle bu zamana kadar yanlış telaffuz ettiğiniz kelimelerin doğru telaffuzlarını öğrenirken çok daha fazla zaman ve çaba harcamanız gerekecek. İnternet üzerinden ingilizce öğrenmenizi kolaylaştıracak bir diğer yöntem ise, Anadili ingilizce olan birisi ile online olarak görüşmek. Ana dili ingilizce olan birisi ile konuşmanız aksanınızı geliştirmek için harika bir yöntemdir.

İlginizi Çekebilir :  Hayatımızı Değiştirmek için 8 Pratik Yol

İngilizce aksanınızı geliştirmek için aşağıda verdiğim bir kaç dizi ve youtube içeriklerini izleyebilirsiniz.

İNGİLİZ AKSANI İÇİN ÖNERİLER

English with Lucy Youtube Kanalı

İngiliz aksanı öğrenmek için kesinlikle Lucy’nin kanalını izlemenizi tavsiye ederim. Londra’da yaşayan Lucy, sempatik tavırları ile ingiliz aksanını ana dili ingiliz ingilizcesi olduğu için düzgün bir şekilde öğretebiliyor. Sıkılmadan her gün en az bir videosunu izlemeniz hem evde ingilizcenizi geliştirmenizi hemde ingiliz aksanınızı geliştirmenize katkı sağlar. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.

Lucifer Netflix Dizisi

Lucifer Tom Ellis’in harika oyunculuğu ve mutteşem ingiliz aksanı ile, severek keyifle izleyebileceğiniz bir dizi. Tom Ellis’in ingiliz aksanı size, özel bir ingiliz aksanı dersi gibi geleceğinden hiç şüpheniz olmasın.

Sherlock Dizisi

Sherlock, Doktor Strange filminin baş rol oyuncusu Benedict Cumberbatch’ın başrolünü üstlendiği harika bir yapım. Dizinin efsane olması ingiliz aksanı için sizi daha da heveslendirecek. Ayrıca Sherlock’un tahmin yeteneği bir hayli ilginizi çekebilir.

The Originals Dizisi Klaus Mikaelson

The Originals Dizisinin başrol oyuncusu Kıvanç Tatlıtuğ’a benzerliğiyle dikkat çeken Joseph Morgan. İngiliz aksanına aşık olmanızı sağlayabilir. Reddit üzerinde yapılan yorumlarda Klaus aksanı için bir çok kişi ingiliz aksanı öğrenmeye başladığını söylemekte.

AMERİKAN AKSANI İÇİN ÖNERİLER

Supernatural Dizisi

Sam ve Dean Winchester kardeşlerin canavar avlama ve dünyayı kurtarma serüvenini izleyerek, amerikan aksanınızı büyük ölçüde geliştirebilirsiniz. Bu arada bu dizi bir çok ülkede impala ve amerikan aksanının sevilmesine neden oldu. Amerikan aksanı ile konuşmak istiyorsanız izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Speak English With Vanessa Youtube Kanalı

Vanessa, hazırladığı birbirinden güzel içerikler ile aksanınızı ve dil becerinizi geliştirmeniz için size gerçekten yardımcı olabilir. Her gün en az bir videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

Stranger Things Netflix Dizisi

Popüler yabancı dizilerden biri olan Stranger Things amerikan aksanınızı geliştirmenize yardım edebilir. İlginç ve heyecanlı konusu ile sıkılmadan izleyebilirsiniz.

Evde İngilizce Öğrenebilir miyim?

Evde ingilizce öğrenmek biraz zor olsa da düzenli çalışma ile öğrenilmesi gayet mümkündür. Fakat burada söylemem gereken en önemli şey, hiç kimse veya hiçbir şey size dil öğretemez, dili siz öğrenirsiniz. Yani tamamen sizin gerçekten öğrenmek istemenize ve çaba göstermenize bağlı. Ayrıca, sıfırdan ingilizce öğrenmek için doğru kaynakları kullanmalısınız.

Gerçekten ingilizce öğrenmek isterseniz, izlediğiniz videolar veya konuştuğunuz insanlar sizin sadece adım atmanıza destekte bulunacaktır. Yani kendi kendine ingilizce öğrenmek için altın kuralınız istemek ve inanmak olmalıdır.

İngilizce Konuşmak İstiyorum Ama Konuşamıyorum

Evet bu cümle kurarken mantıklı gelse de gerçekte gerçekten anlamsız bir cümle. Eğer anadilinizi konuşabiliyorsanız, dünya üzerindeki herhangi bir dili sadece isteyerek ve çaba sarf ederek rahatlıkla konuşabilirsiniz.

İngilizce öğrenirken çoğu öğrenci ingilizce gramerin zorluğundan bahseder ve cümle kuramadığını, ingilizce konuşamadığını ifade eder. Öncelikle gramer ingilizce için bir iskelet görevi görür, öğrenmeniz şarttır. Ama ilk etapta gramer içerisinde boğularak ingilizceye başlamanız sizin için faydalı olmayabilir.

İlginizi Çekebilir :  İş Yerinde Mutlu Olmak için Sadece Kendiniz Olun

Gün içerisinde kendinize uygun bir ingilizce konuşma programı hazırlamanızı tavsiye ediyorum. Kendi kendinize yapacağınız ingilizce konuşma aktiviteleri bile size beklediğinizden daha fazla katkı sağlayabilir.

Bunun için bir defter alarak, günlük aktivitelerinizi yazıp sesli olarak tekrar etmekle başlayabilirsiniz. Kendi kendime çalışamıyorum diyorsanız, güvendiğiniz bir eğitim kurumunda ingilizce konuşma kursuna katılmanız gerekebilir. Ayrıca, ingilizce konuşmak için arkadaşlık sitelerini de kullanabilirsiniz.

Nasıl İngilizce Öğrenebilirim?

Nasıl ingilizce öğrenirim sorusuna karşılık olarak, ilk etapta ingilizceye maruz kalmanız gerekmekte. Bunun için gün içerisinde anlamasanız bile ingilizceye yeterli seviyede vakit ayırmalısınız. ingilizce konuşma kalıpları, ingilizce kitaplar veya ingilizce şarkılar da ingilizce öğrenmenize katkıda bulunurlar.

İngilizce kelime ezberlemeniz, ingilizceyi öğrenmeye başlamanızın en etkili adımlarından biri olacaktır. Nasıl ingilizce kelime ezberlenir diye soracak olursanız, bunun için bir çok yöntem bulunmakta. İngilizce kelime ezberlemek için flashcardlar veya mobil uygulamaları kullanabilirsiniz.

Nasıl İngilizce Düşünülür?

İngilizce öğrenirken yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi konuşmadan önce kafamızda çeviri yapmaktır. Kafamızda çeviri yaparak cevap vermemiz veya soru sormamız korkulacak bir şey değil, dil öğrenmenin doğal bir sürecidir. Zamanla ingilizceye daha fazla maruz kaldıkça bu durumun düzeldiğini ve artık kafanızda çeviri yapmanıza gerek kalmadığını göreceksiniz.

Bu durumu kolaylaştırmak istiyorsanız, kullanılan yöntemlerden bir tanesi ingilizce düşünmektir. Diyelim elimizde bir elma var, elmaya baktığımızda ismi direk aklımıza gelir. Çünkü görsel olarak elma ile temas kurmuş oluruz. Yani elma diyebilmemiz için bir görsele ihtiyaç duyarız. İngilizce düşünmek için de görsel hafızamızı kullanmamız gerekiyor.

Bir örnek ile açıklamam gekirse; Apple derken elmanın resmini aklınıza getirmeniz kafanızda çeviri yapmanızı engeller ve düşünerek apple demiş olursunuz. Kelimelerin görsellerini çeviri yerine kullanmamız kafamızda çeviri yapmamızın önüne geçer ve ingilizce düşünmemize olanak tanır.

İngilizce Nasıl Çalışılır?

İngilizce çalışmak için günümüzde bir çok yöntem bulunmakta. Teknolojinin gelişmesi ile hayatımızın her alanında rahatlıkla ingilizce çalışabilmemiz mümkün hali geldi. Bir kaç örnek vermem gerekirse, sevdiğiniz ingilizce şarkıların sözlerine bakarak, şarkı sözleri ile ingilizce çalışabilirsiniz veya anlamasanız bile, ingilizce roman okuyarak ingilizce çalışabilirsiniz. Kulağınız ve diliniz ingilizceye ne kadar aşina olursa o kadar kolay ingilizce öğrenebilirsiniz.

Bir çok kişi Harry Potter kitapları sayesinde ingilizcesini geliştirmeyi başarabildiğini söylüyor. Sizde Harry Potter hayranı iseniz ingilizcenizi geliştirmek için serinin birinci kitabından başlayarak okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca, ayna karşısında telaffuz çalışmaları yaparak da ingilizcenizi geliştirmeniz mümkün olabilir. Eğer ingilizce öğrenmek için ders programı hazırlarsanız daha düzenli çalışabilirsiniz.

İngilizce Öğrenmek Zor Mu?

Diğer bir çok dile göre ingilizce öğrenmek kolaydır. Sadece yeterli zaman ayırmanız ve gerçekten öğrenmek istemeniz gerekiyor. Bu yazımızda paylaştığım tavsiyeleri dikkatlice okuyup uygulamanız, ingilizce öğrenmenizi kolaylaştırabilir.

Ayrıca, Bu konu dikkatinizi çektiyse, TÜRKİYE’DE İNGİLİZCE NEDEN AZ BİLİNİYOR? 6 PRATİK YÖNTEM İLE İNGİLİZCE ÖĞRENİN isimli yazımı da okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz