hayatimizi degistirmek

Hayatımızı Değiştirmek için Ne Yapmalıyız?

Hayatımızı değiştirmek sanıldığı gibi kolay bir iş değildir. Ancak, açık ve olumlu bir düşünce sahibi olmanız hayatınızı olumlu yönde değiştirebilir. Yaptığınız seçimler kişisel gelişiminizi, fiziksel ve duygusal özelliklerinizi doğrudan etkiler. Şunu unutmamalısınız ki düşüncelerinizi değiştirmek hayatınızı değiştirmek demektir.

Öncelikle, düşüncelerimize yön vermek bizim elimizde. Ancak çoğumuz bunun farkında olduğumuz halde bilerek yapmıyoruz. Olumsuz düşünmek bize daha kolay geliyor. Pek çok insan, olumsuz düşüncelerini olumlu olarak seçer, çünkü şikayet etmek daha kolaydır, bunu düzeltmek tamamen sizin elinizde.

Düşüncelerinizi kontrol etmek için kullanılacak en iyi araç bilinçli farkındalıktır. Hangi düşünceler aklınıza hakim oluyor? Sık sık olumsuz düşüncelere kaplıyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise, düşüncelerinizi değiştirmenizin vakti çoktan gelmiştir demektir. Olumsuz düşünceler yerine sizi heyecanlandıran düşüncelerinizi seçin, iyi hissetmenizi sağlayın, yüzünüzde gülümsemeye neden olan bir şeye odaklanın. Düşüncelerinizi değiştirmek için her gün pratik yaparsanız, bunu bir alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Düşüncenin Önemi

Sağlıklı düşünebilmek için biraz zamana ihtiyacımız var. Kendimizi anlamaya başlamamız için kendimize karşı daha şefkatli ve sabırlı olmamız gerekiyor. Düşüncelerimizi değiştirmek için sadece daha iyimser olmakla kalmayıp, sağlıklı düşünmemizi sağlayacak gerekli zamanı da oluşturmalıyız. Hayatımıza engel olan her şeyi detaylı bir şekilde incelemeli ve yeni fikirler üretmeliyiz. Hayatınızdaki olumlu şeylere odaklanın ve yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmeyin.

İlginizi Çekebilir :  The Witcher Netflix dizisi için son gelişmeler

Motive Edici ve İlham Verici Materyallerle İlgilenin

Hayatımızı değiştirmek için kullanabileceğimiz kitaplar ve sesler, kendinizi motive etmenize veya bakış açınızı değiştirip fikirlerinizi geliştirmenize yardımcı olan harika bir yoldur. Kendiniz veya uzmanlık alanlarınız hakkında okumak ve öğrenmek size gelişim için değerli bilgiler verir.

Telefonunuzdan veya tabletiniz de Google Play Kitaplar gibi alternatif marketlerden okuyabileceğiniz binlerce farklı kitap veya sesli kitaplardan faydalanabilirsiniz. Hayatınızın geri kalanını daha güçlü bir şekilde yaşamanız için kendinizle yüzleşmelisiniz.

İyi bir geleceğe sahip olmanız için öncelikle kendinizle yüzleşmeli ve düşüncelerinizi buna göre planlamalısınız. Eğer düşüncelerinizi ve hayallerinizi gerçekten inanarak planlarsanız gerçek olması için önündeki engelleri kaldırmış olursunuz. Bir başkasının önünüze koyduğu engellerle uğraşmadan önce kendini önünüze koyduğunuz engelleri kaldırmanız gerekiyor. Bu Konuda daha detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz Bu Yazıma Göz Atabilirsiniz.

Kendinize Neden Demeyi Öğrenin

Gerçekten bu kadar basit. Düşüncelerinizi değiştirmek için reaksiyona neden olan şeylerin derinliklerine inmek zorundasınız.

Bir çok dış etkene “neden” diye soruyoruz. Fakat kendimize çok nadiren neden diye soruyoruz. Bir arkadaşımızı tanımak için kullandığımız yolu kendimizi tanımak için de tercih etmeliyiz. Kendinize sorduğunuz soruları cevaplamaya başladığımızda, bunu mutluluk, üzüntü, suçluluk veya neşe getiren dış faktörler olmadığını ve daha çok kendi değerlerimizi anlama ile ilgili olduğunu anlayabilirsiniz. Şimdi biraz kendinizle konuşmaya çalışın. Nedenini sorduğunuz sorulara cevap vermelisiniz.

Kabuğunuzdan Çıkın

Hayatımızı Değiştirmek için 8 Pratik Yol

Bir kaplumbağa gibi kabuğumuzun içinde kendimizi rahat ve güvende hissediyoruz, ancak düşüncemizi değiştirmek için, bu kabuğun dışına çıkmamız gerekiyor. Düşüncelerimize değişmesi için öncelikle kendimizi değiştirmemiz gerekiyor. Rahat hissettiğiniz bölgeden çıkmak, yapabileceğiniz en zor şeylerden biri olabilir. Ancak, düşüncelerinizi daha değerli hale getirebilir. Hergün yeni bir şeyler öğrenmeye gayret edin. İlk başta kendinizi biraz rahatsız hissedebilirsiniz ama alıştıktan sonra faydasını göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir :  Gitar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli 6 Püf Nokta

Farklı Bir Bakış Açısıyla Bakın

Kendinizi sevmek için, kendinize bir ebeveyn gibi davranmanız gerekiyor. Hayatımızı değiştirmek için kendimize meydan okumamız gerekebilir. Bu meydan okuma, diğer fikirlere açık olduğunuz anlamına gelir. Düşüncelerinize ne kadar çok daldığınızı fark ettiğiniz de , yeni fikirleri nasıl ürettiğinizi daha iyi anlayacaksınız.

İnce Ayrıntılara Odaklanın

İşyerinize varmadan önce hemen köşede bulunan binanın rengini fark ettiniz mi? Yoksa kahve almak için uğradığınız bir kafe de barista’nın solak mı yoksa sağlak mı olduğunu fark ettiniz mi? Muhtemelen hayır, çünkü çoğu zaman hayatımızı otomatik pilotta yaşama eğilimindeyiz.

Düşüncelerimizi değiştirmenin en etkili yollarından biri, ince detayları fark edebilmemizdir. Slow Motion efekti gibi yavaşlamamız gerekir. Yavaşladığınızda, etrafınızdaki her şeyi daha net görmeye başlarsınız. Bir şeyin yanlış olduğunu veya olmadığını fark etmeye başlarsınız. Hayatımızı değiştirmek için, içinde bulunduğunuz yaşamda bulunmanız gerekiyor.

Mazeretlerinizi Ortadan Kaldırın ve Çözüm Yolları Oluşturun

“Ama” kelimesini ne sıklıkla kullanıyorsunuz?
Ama kelimesini kullanmamaya çalışmalısınız. Mazeretlerin veya bahanelerin arkasına sığınmak size bir şey kazandırmaz. Pozitif etkinizi kırar ve negatif düşünmenize yol açar. Bunu yerine, odağınızı “ama”dan “nasıl”a doğru kaydırmaya başlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz