elektro gitar almadan önce

Gitar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Gitar çalmayı öğrenmek, istek, sabır ve azim gerektirir. Gitar almadan önce, neden gitar almak istediğinizi gözden geçirmelisiniz. Havalı gözükmek için veya çalıyorum demek için gitar almayın. Gitar çalmayı gerçekten öğrenebilmek için, asıl amacınız gitar çalmayı istemek olmalı. Eğer amacınız farklı ise gitar evinizde sadece bir süs olarak kalacaktır.

Gitar alırken nelere dikkat edilmeli. Gitar alırken öncelikle, yüksek miktarlar ödeyip profesyonel bir gitar almamalısınız. Eliniz alışıncaya kadar, alacağınız gitarda mutlaka yıpranmalar olacaktır. İlk aşamada orta seviye, profesyonel seviyeye geldiğiniz de üst seviye bir gitar almanız bütçe ve kullanabilirlik açısından size daha faydalı olacaktır.

Nasıl Bir Gitar Almalıyım?

İlk alacağınız gitarın kalite ve ses anlamında minimum orta seviye olmasına dikkat edin. Malzeme kalitesi kötü bir gitar satın alırsanız, müzik kulağınız da ciddi problemler oluşabilir ve çıkan sesten rahatsız olursunuz. Gitarın akordunun olmaması bile rahatsızlık verirken, düzgün ses vermeyen bir gitar sizi daha fazla rahatsız eder ve öğrenme isteğinize zarar verir.

Gitar alırken öncelikle, gitar çalabilen birisi ile kontrol ederek almaya özen gösterin. Alacağınız gitarın tüm aksamlarını kontrol edin. Fretlerde (gitarda perdelerin belirlenmesini sağlayan uzun metal çubuklar) veya gitarın sapında bir problem varsa bozuk çıkan sesler olacaktır. Fiyatı uygun olduğu için, problemli bir gitar almaktan kaçının.

Mümkün oldukça güvendiğiniz müzik marketlerden elinizle kontrol ederek satın alın. Eğer internet ten satın alacaksanız, geri iade koşulları sağlayan güvenilir web sitelerini tercih edin. Size hitap eden, elinize aldığınız da rahat olduğunuzu düşündüğünüz gitarı tercih edin. Müzik aletleri Harry Potter filminde bulunan sihirli asa gibidir. O sizi, siz de onu seçmelisiniz.

İlginizi Çekebilir :  Skywatch en iyi bilim kurgu temalı kısa film

Ne Tür Gitarla Başlamalıyım?

Gitar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Gitar çalmaya başlamak isteyenler genellikle elektro veya akustik gitarla başlamak isterler. Bu tercih tamamen sizin müzik türünüze göre değişiklik gösterir. Benim önerim, klasik gitar ile başlamanız. Kademeli ilerlemenizi tavsiye ediyorum.

Klasik gitarı az çok öğrenebilen birisi akustik ve elektro gitarı daha kolay ve anlaşılır bir şekilde öğrenebilir. Genellikle elektro gitarla başlayanlar ellerine klasik gitar aldıklarında çalmakta epey zorlanır fakat klasik gitar çalanlar elektro gitarda pek zorlanmaz ve çabuk öğrenir. Bunun nedeni, klasik gitarın klavyesi diğer gitar tiplerine göre daha büyüktür. Elinizi daha fazla esnettiğiniz için diğer gitarları elinize aldığınızda daha rahat çalabilirsiniz.

Gitar Aldıktan Sonra Ne Yapmalıyım?

Gitar aldıktan sonra öncelikle size eğitim verebilecek donanımlı bir kurs veya öğretmen bulmanız gerekiyor. Eğitim aldığınız kişi ne kadar profesyonel olursa, siz de o kadar başarılı olursunuz. 1 ayda gitar çalmayı öğretirim, ilk ritm dersleri ile başlarım ve benzeri sözler söyleyen kişilere pek aldırış etmemenizi öneriyorum. Gitar çalmayı öğrenmek; istek, azim ve iyi bir eğitimle sağlanır.

Klasik gitar eğitiminde öncelikle, nota ve gitar tutuşu ile başlanmalıdır. Müzik eğitimi verilmeden, gitar eğitimine başlanması, temeli olmayan bir bina inşa etmeye benzer. İleride problemler yaşamamanız için temeliniz sağlam olmalı.

İlginizi Çekebilir :  Türkiye'de ingilizce Neden Az Biliniyor? 6 Pratik Yöntem ile İngilizce Öğrenin

Yeni bir bilgi öğrenmek, var olan yanlış bilgiyi düzeltmekten daha kolaydır. Bu sebeple öncelikle temelinizi sağlamlaştıracak, müzik eğitimi yeterli seviyede olan öğretmenlerden faydalanmanız gerekmekte. Ayırıca gitar aldıktan sonra akordunu yapabileceğiniz çeşitli uygulamaları telefonunuza indirebilirsiniz.

  • İOS için, Tuner Lite adlı uygulamayı kullanabilirsiniz İndirmek için Tıklayın.
  • Android için, gStrings adlı uygulamayı kullanabilirsiniz. İndirmek için Tıklayın.

İnternetten Gitar Çalmayı Öğrenebilir miyim?

Günümüzde pek çok kişi internet üzerinden video izleyip gitar çalmayı öğrenebiliyor. Yazımın başında belirttiğim gibi; istek, sabır ve azim ile düzenli olarak çalıştığınız da tabi ki internet üzerinden de gitar çalmayı öğrenebilirsiniz. Üniversiteyi açık öğretimden okumak gibi. Fakat yine de ben bir eğitimci den ders almanızı tavsiye ediyorum. Bir başkasının tecrübelerinden yararlanmanız sizi daha iyi bir noktaya taşır ve zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Ne Kadar Sürede Gitar Çalmayı Öğrenebilirim?

Gitar almayı düşünen herkes kısa bir sürede gitar çalmak istiyor. Bu sebeple özellikle bu soruyu merak ediyor. Sadece gitar değil, diğer müzik aletlerinde de aceleci olmamalısınız. Gitar çalmayı öğrenmenin bir süresi olamaz. Bu tamamen sizin yeteneğinize ve düzenli çalışmanıza bağlı.

Planlı ve düzenli aralıklarla çalışırsanız sadece gitar değil bir çok işte başarılı olursunuz. Gitar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli adlı yazımı beğendiyseniz, İş Yerinde Mutlu Olmak için Sadece Kendiniz Olun adlı yazımda bahsettiğim gibi, planlı ve düzenli çalışmanız sizin daha mutlu olmanızı sağlar. Kısacası gitar çalmayı öğrenmenin süresi, tamamen size bağlı.

Gitar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli yazısı, tamamen tavsiye amaçlı olarak ziyaretçilerimiz için hazırlanmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz