Aşık Olmak

Aşık Olmak Neleri Değiştirir?

Aşık olduğumuz zaman, kalbimiz hızlı bir şekilde atmaya başlar, avuç içimiz terler ve daha iyi hissetmeye başlarız. Bu gerçekten garip değil mi? Bunların hiçbiri sıra dışı değil. Aslında gerçek şu ki, vücudumuz aşık olduğumuzda önemli değişikliklerden geçiyor ve bu değişiklikler kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlıyor.

Aşk, genellikle çok fazla duygusal tepki gerektiren duygusal bir deneyimdir. Bununla birlikte, nöroloji ve beyin fizyolojisinin sağlıklı, uzun vadeli ilişkilerin oluşturulmasında ve geliştirilmesinde önemli bir rol oynadığını bilmelisiniz.

Nasıl Birine Aşık Oluruz?

İnsanlar genellikle neden aşık olduklarını merak ederler. Bunun cevabı tamamen psikolojik. Bebeklik döneminden beri, kabul edilebilir davranışların nasıl göründüğüne dair bir anlayış geliştiriyoruz. Genellikle kendimizle, aynı ilgi alanlarını, değerlerini ve arzularını paylaşan insanlara aşık oluruz. Çünkü bunlar bize birer kimlik duygusu veren şeylerdir. Sevmeyi seçtiğimiz kişi genellikle kendimizin bir yansımasıdır.

Aşık Olduğumuz Zaman Neden Mutlu Oluruz?

Aşık olduğunuz zaman neden mutlu olduğunuzu hiç düşündünüz mü?
Çünkü, beynimiz tüm olumsuz düşünce ve duyguları kapatma eğilimindedir. Tüm olumsuzlukların gözardı edilmesini kasıtlı olarak seçer. Aslında birisiyle güçlü ve uzun süreli bir ilişki kurabilmemizin anahtarı olur.

Birisine ilk kez aşık olmaya başladığımızda kendimizi çok stresli hissedebiliriz. Aşina olmadığınız çok fazla duygu ile yüzleşmek ve yönlendirmeye çalışmak stresin artmasına sebep olabilir. Fakat nihayetinde işler yolunda giderse, üzerimizdeki stres ve endişe ortadan kalkar.

İlginizi Çekebilir :  The Originals ile Öğrendiğimiz 5 Mükemmel Şarkı

Aşık Olmak Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Birçok çalışma, sevgi dolu ilişkileri olan insanların daha uzun ve daha sağlıklı yaşama eğiliminde olduğunu göstermiştir.

Bazen, yalnızca sevdiğimiz insanın yakınında olmak, vücudumuzdaki stres miktarını önemli ölçüde azaltabilir. Böylece daha sakin ve daha güvende hissederiz. Aşık olduğumuzda vücudumuzda tetiklenen bazı kimyasallar vardır. Dopamin ve oksitosin gibi nörokimyasallar beynimizi olumlu yönde etkilerler.

Sarılmak, öpmek ve sevdiğimiz insanı kucaklamak gibi basit aktiviteler ise genel olarak ruh halimizi ve tavırlarımızı olumlu yönde etkileyebilir. Dopamin salınımının tetiklenmesi ile ruh halimizde olumlu değişiklikler meydana gelir. Oksitosin kimyasalı da kendimizi daha güvende hissetmemizi sağlar. Bununla beraber, aşık olmak enfeksiyonla mücadele ederek bağışıklık sistemimizi güçlendirebilir.

Birisine gerçekten aşık olduğunuzda, onu aklınızdan çıkaramayacağınızı hissedebilirsiniz. Bu beyninizin feniletilamin salgılamasından kaynaklanıyor. Feniletilamin, ayrıca çikolatanın içerisinde de bulunmaktadır.

Aşık Olmak

Dopamin Hormonu Salgılanınca Neler Olur?

Dopamin genellikle serotonin gibi mutluluk hormonu olarak anılır. Birisine aşık olduğumuzda beynimizde salgılanan bir hormondur. Aynı zamanda pek çok insanın sadece aşık olmayı sevmesinin bir parçasıdır.

Oksitosin Hormonu Salgılanınca Neler Olur?

Oksitosin, birisine aşık olduğumuzda beynimizde salgılanan en belirgin hormanlardan biridir. Oksitosin, sakin, huzurlu ve güvende hissetmemizi sağlar. Sevdiğiniz kişiyle öpüşmeniz veya sarılmanız ile tetiklenir. Bu nedenle, özellikle bir başkasına karşı bağlanma ve hoşgörü hissini tetikleyebilecek belirli eylemleri vardır.

İlginizi Çekebilir :  The Witcher Netflix dizisi için son gelişmeler

Aşık Olduğumuzda Vücudumuzda Neler Oluyor?

Aşık olduğumuzda vücudumuzda gerçekten neler oluyor? Beynimizde neler oluyor ve vücudumuzun geri kalanını nasıl etkiliyor?

Çoğu hastalığın psikolojik temelli olduğu bir gerçek.
Aşık olmak moral ve motivasyon da insanların çoğu hastalığı yenmesine olanak tanıyor. Aşık olmak yüksek derecede Mutluluk hormonu ( Serotonin Hormonu ) salgılanmasına neden olduğu için vücudumuza olumlu yönde katkı sağlıyor.

İçinde Kelebekler Uçuşması

Kitaplarda ve filmlerde aşık olan insanlar hakkında her zaman yazılır ve söylenir. Sanki içimde kelebekler uçuşuyor derler. Bu tam olarak ne anlama geliyor?

Aslında, demek istediğim uçuyormuş gibi hissetmek. Bu sadece birisine aşık olduğunuzda vücudunuzda salgılanan kortizol seviyelerinin sonucudur. Genellikle uçuyormuş gibi hissetmemize neden olabilir. Yani aşık olduğunuz kişiyi gördüğünüzde hissettiklerinizin çoğu vücudunuzun kimyasal etkileşimlerden dolayıdır.

Özet

Aşık olmak, sanıldığının aksine bir kez olan bir şey değildir. Bu yüzden umutsuzluğa kapılmanız anlamsız. Tekrar aşık olmak için sadece kendiniz olmanız yeterli. Detayları incelemelisiniz, belki de gerçek aşkınız yakınlarınızda bir yerde. Önünüze iyi bakın, inceleyin ve araştırın. Sevdiğiniz kadının-adamın profilini çıkartın.

Nasıl birisini istediğinizi önce hayal edin ve hayalinize en yakın kişiyi bulduğunuzda onu iyi inceleyin. Eğer aradığınız kişiyse zaten ufak bir etkileşim ile aşkı tekrar yaşayabilirsiniz. Ayrıca, unutmamalısınız ki hayatınızın aşkına kavuşmanız için, hayatınızda değişiklikler yapmanız gerekiyor. Hayatınızda bir değişiklik yapmak istiyorsanız, bu yazıma da göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz